Проектна діяльність СПШ

Спеціальна початкова школа ДОМРЦ, як заклад, який надає освітні послуги дітям зі складними комбінованими порушеннями розвитку реалізує проєкт «Науково-методичні засади організації компенсаторно-абілітаційного навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку тяжкого ступеня в закладах освіти».

Мета проєкту: Розробити і впровадити оптимальні методи та  технології компесаторно-абілітаційного навчання дітей з  інтелектуальними порушеннями тяжкого ступеню.

Цільова аудиторія:

Фахівці закладів та установ Дніпропетровської області, які надають послуги дітям із складними порушеннями розвитку.

Очікувані результати:

- Буде реалізовано оновлені цілі і зміст освіти дітей з  інтелектуальними порушеннями тяжкого ступеню.

- Буде  створено авторські корекційні програми, випущено робочі зошити.

- Узагальнено матеріали проєкту у формі методичного посібника.

Проєкт впроваджується відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 18 травня 2022 р. № 458 «Про проведення експерименту за темою: «Організаційно-методичні умови компенсаторно-абілітаційного навчання учнів з порушеннями інтелектуального розвитку помірного та тяжкого ступеня в закладах освіти» у січні 2022 – січні 2026 років».

Науковим керівником проєкту є Ярмола Наталія Анатоліївна, кандидат педагогічних наук, завідувач відділу відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, старший науковий співробітник Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України. Інші заклади, з якими співпрацює КЗО «ДОМРЦ» ДОР» в межах проєкту - «Спеціальна школа «ШАНС» Дніпропетровської обласної ради», «Навчально-реабілітаційний центр «НІКА» Дніпропетровської обласної ради», Білоцерківської спеціальної загальноосвітньої школи №19 Білоцерківської міської ради Київської області.

Програма експерименту розрахована на 4 етапи:

І. Організаційно-підготовчий етап (грудень 2021 – червень 2022 року). На цьому етапі було визначено стратегічні орієнтири розвитку закладів освіти в умовах експериментальної діяльності, нормативно-правове, науково-методичне, матеріально-технічне, фінансове забезпечення реалізації програми експерименту та підготовлено інструментарій вивчення готовності психолого-педагогічних працівників закладів освіти до здійснення експериментальної діяльності, створено системи взаємодії закладів/педагогів – учасників експерименту. Також розроблено програми роботи творчих груп, та визначено орієнтири щодо тематики, проблематики дослідження, питання практичної реалізації компенсаторно-абілітаційного навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку помірного та тяжкого ступеня в закладах освіти.

ІІ. Концептуально-діагностичний етап  (липень 2022 – серпень 2023 року). Передбачає розробку моделі організації  компенсаторно-абілітаційного навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку помірного та тяжкого ступеня в закладах освіти та програмно-методичного комплексу забезпечення навчання.

ІІІ. Формувальний етап (вересень 2023 – травень 2025 року). Метою є визначення ефективності моделі організації  компенсаторно-абілітаційного навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку помірного та тяжкого ступеня в закладах освіти та впровадження комплексу програмного та навчально-методичного  забезпечення.

ІV. Узагальнювальний етап (червень 2025 – січень 2026 року). Створення Науково-методичного посібника «Організаційно-методичні умови організації  компенсаторно-абілітаційного навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку помірного та тяжкого ступеня в закладах освіти», впровадження досвіду.