Освітній процес

Освітній процес в спеціальній початковій школі розрахований на 4 роки та організовується за такими циклами відповідно до рівнів освіти:

- перший цикл спеціальної початкової освіти - адаптаційно-ігровий (1-2 роки навчання);

- другий цикл спеціальної початкової освіти - основний (3-4 роки навчання).

У складі СПШ створюються окремі класи для дітей:

- зі складними порушеннями розвитку;

- із розладами спектра аутизму;

- з інтелектуальними порушеннями тяжкого ступеня.

Гранична наповнюваність класів становить 4-6 учнів (вихованців). До класів СПШ зараховуються учні різного віку.

Для надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг в СПШ створюються міжкласні групи.

Вступаючи до початкової школи учні отримують можливість здійснення освітнього процесу за компетентностями:

• можливість спілкуватися рідною мовою;

• математична компетентність;

• громадські та соціальні компетентності;

• технологічна компетентність;

• культурна компетентність;

• життєва компетентність.

Освітня програма спеціальної початкової школи для дітей з інтелектуальним порушеннями помірного та тяжкого ступеню КЗО «ДОМРЦ» ДОР» складена відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України «Про Загальну середню освіту», Концепції Нової української школи, Державного стандарту загальної середньої освіти, та на основі Типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами (Додаток 16), затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки № 814 від 26.07.2018 р., Типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів освіти для учнів 4-го класу з інтелектуальними порушеннями, затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки № 121 від 29.01.2021 р.,з урахуванням Типових освітніх програм, розроблених під керівництвом О.Я. Савченко; Р.Б. Шияна, сучасних досягнень спеціальної педагогіки та психології щодо навчально-пізнавальних можливостей дітей з інтелектуальними порушеннями.

Метою початкової освіти дітей з інтелектуальними порушеннями є особистісне становлення учнів, розвиток їхніх пізнавальних здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей та розвиток самостійності, що забезпечують їхню готовність до продовження навчання в основній ланці школи. Згідно компетентністного підходу, який є провідним підходом у концепції Нової української школи, освітній процес спрямовано на досягнення результатів, якими є ієрархічно підпорядковані ключові, предметні та життєва компетентності учнів.

Зміст програми має потенціал для формування у школярів з інтелектуальними порушеннями таких ключових компетентностей: володіння державною мовою, можливість спілкуватися рідною мовою (в межах пізнавальних можливостей), математична компетентність, компетентності у галузі природничих наук, соціально-трудова компетентність, екологічна компетентність, інформаційно-комунікаційна компетентність, навчання впродовж життя, громадянські та соціальні компетентності, культурна компетентність, основи фінансової 3 компетентності. Спільними для всіх ключових компетентностей є такі вміння: спілкуватися, взаємодіяти та співпрацювати з дорослим та однолітками, сприймати інструкції та навчальні завдання, керувати емоціями, регулювати власну поведінку.

Предметні компетентності для дітей з різним рівнем інтелектуальних порушень мають диференційований характер. Вимоги до дітей з інтелектуальними порушеннями, котрі розпочинають навчання у початковій школі, враховують досягнення попереднього етапу їхнього розвитку.

Життєва компетентність, як здатність дитини з порушеннями інтелектуального розвитку у процесі інтегрування у соціальне оточення цілісно реалізовувати на практиці знання, досвід і цінності, набуті у процесі корекційного навчання, набуває інтегративного значення в реалізації оновленого змісту освіти дітей з особливостями психофізичного розвитку.