ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ПРОБЛЕМУ АУТИЗМУ

2 квіт. 2022
Для аутизму насамперед характерні унікальні особливості у плані соціальної взаємодії, нестандартні способи навчання, гострий інтерес до певних тем, схильність до ритуальної поведінки, складності у повсякденному спілкуванні та нестандартний спосіб обробки інформації від органів чуття.

Тож, напружена ситуація навколо може внести додаткові труднощі і для самої дитини, і для дорослих, які її оточують.
Дорослим важливо знати, які прийоми можна використати для зменшення впливу тривожних факторів. Частину з них можна використовувати вдома, деякі стануть у пригоді під час перебування в укритті, а деякі можна застосовувати як профілактичні дії (як сенсорне насичення).
ДЕСЯТЬ ПРИЙОМІВ ДЛЯ ЗАСПОКОЄННЯ ДИТИНИ З РАС
  • Зменшення зорової стимуляції. Організуйте для дитини простір для відпочинку з приглушеним або природним неяскравим освітленням. Спробуйте позбавити простір дитини від «зорового шуму» - зайвих предметів та наочних матеріалів.
  • Заспокійливі дотики. Багато дітей заспокоюються, коли чіпають або труться об предмети з різною текстурою. Це можуть бути клапті м'яких тканин, тактильна подушка-«антистрес», «сенсорні» іграшки. Один із способів забезпечити таку стимуляцію — контейнер із рисом або сумішшю різних круп, у який можна занурювати руки та пересипати крупу між пальцями. Це можуть бути плюшеві тварини чи навіть реальна тварина! На робочий стіл або інші меблі дитини можна приклеїти з цією метою м'які або жорсткі смужки «липучки», шматки тканини з довгим ворсом або інші матеріали, яких дитина може торкатися час від часу.
  • Обтяжена ковдра. Використовуйте ковдру під час якогось іншого заняття, наприклад, читання книги. Це дозволить чимось зайняти розум, тоді як тіло отримує заспокійливу сенсорну стимуляцію.
  • Гімнастичний м'яч. Гімнастичний м'яч можна також використовувати для глибокого тиску на шкіру, який зазвичай має заспокійливий ефект. Спробуйте покатати м'яч по тілу дитини, тільки уважно слідкуйте за її реакціями та за тим, щоб тиск був комфортним.
  • Гойдалки. Багатьом дітям подобаються гойдалки, на яких можна лягти на живіт, звісивши голову вниз. Це надає зовсім іншу сенсорну стимуляцію, ніж розгойдування на гойдалці сидячи. Розгойдування на стандартних гойдалках сидячи також може мати заспокійливий ефект. Проте, «кручення» на гойдалці, як правило, активізує. Використовуйте можливості для прогулянки та гойдання.
  • Дихальні вправи. Ви можете підібрати дихальну вправу для релаксації, яку може виконати дитина. В мережі можна знайти різні описи таких вправ, які підходять для дітей, також можна підготувати візуальні підказки, які можуть допомогти дитині зрозуміти, що потрібно робити.
  • Навушники. Протишумові навушники допомагають дитині зберігати спокій у шумній чи хаотичній обстановці.
  • Віджимання. Віджимання від стільця або стіни забезпечують глибоку сенсорну стимуляцію. Можна навчити дитину віджиматися від стільця під час виконання завдань, щоб залишатися зосередженим.
  • Стискання. Багатьом дітям подобається, коли їх сильно стискають. Залежно від ситуації це можуть бути міцні обійми, ви можете загорнути дитину в ковдру або щось інше, це може бути компресійний одяг або навушники, що трохи давлять.
  • Роликова дошка. Мається на увазі дошка, яку дитина може лягти на живіт і кататися у приміщенні. Наприклад, ви можете покласти частини пазла біля однієї стіни кімнати, а рамку для пазла покласти біля протилежної стіни. Покажіть дитині, як можна лягти на дошку та кататися від однієї стіни до іншої, збираючи пазл по одному шматочку, доки вся головоломка не буде зібрана.