МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ КОХЛЕАРНОГО ІМПЛАНТА

25 лют. 2023
25 лютого світ відзначає Міжнародний день кохлеарного імпланта.

З впровадженням методу кохлеарної імплантації корінним чином змінився підхід до лікування сенсоневральної глухоти.
Електрична стимуляція слухової системи може створити відчуття звуку. Це відкрив приблизно 1790 року Алессандро Вольта (винахідник електричної батареї), коли він розмістив металеві палички у своєму вусі, приєднав їх до 50-вольтного електричного кола і почув шум, “наче кипить густий суп”.

З цього часу кохлеарна імплантація пройшла шлях від перших спроб прямої електричної стимуляції слухового нерва до засобів, що забезпечують відновлення можливості чути. Безумовно, велике значення для прогресу в кохлеарній імплантації мала готовність декількох клініцистів, з ризиком для своєї репутації, виступити проти існуючих в той час догм, в ім’я прогресу лікування осіб з туговухістю і глухотою. І, нарешті, успіху сприяли і самі пацієнти, готові приймати участь в експериментальних операціях.

Історія кохлеарної імплантації може бути розділена на декілька періодів.
І етап розпочався в 1957 р. і продовжувався до 1960-х років. Це був період відкриттів і експериментів.
ІІ період (70-ті роки) характеризується як період вивчення здійсненності проєктів і був присвячений визначенню безпечності стимуляції провідних шляхів, і забезпеченню достатнього слуху імплантом. Але початок 70-х років приніс більше розчарувань, ніж позитивних результатів. Більшість вчених, що займались фундаментальною наукою, виступили проти кохлеарної імплантації, спираючись на наявні на той момент знання про фізіологію слуху. Переломним моментом в розвитку КІ став 1975 р., коли був зроблений висновок, що одноканальні імпланти, не дивлячись на те, що не забезпечують розбірливість сприйняття мовлення, все ж суттєво покращують продукування мовлення, зчитування з губ, рівно і якість життя.
ІІІ період завершився створенням багатоканальних імплантів.
Багатоканальні імпланти були упроваджені в 1984 р. В 1985 р. була дозволена імплантація дорослих, а в 1999 р. - дітям старше 2-х років.
Наразі, збільшився перелік показників для кохлеарної імплантації. Вікові рамки значно розширились.
Система кохлеарної імплантації коштує приблизно 25-30 тис. євро. В Україні дітям імплантати встановлюються за державний кошт з 2003 року, а дорослим з 2021.

Системи кохлеарної імплантації допомагають людям з порушеннями слуху відчувати усі барви життя. Уже багато років кохлеарну імплантацію вважають золотим стандартом допомоги при нейросенсорній глухоті. Кількість осіб з імплантатами зростає у всьому світі. Імовірно скоро зникне спільнота глухих, а натомість з’явиться спільнота осіб з кохлеарною імплантацією.
Вітаємо всіх користувачів системи КІ з Міжнародним днем кохлеарного імпланта. Цей день - свято для людей, які вирвалися зі світу тиші завдяки чудовому пристрою.

Бажаємо здоров’я, успіхів і плідної реабілітації.